Arun District Council election results: Live updates

Arun Leisure Centre
Arun Leisure Centre

The Arun District Council election results are due to be announced today (Friday, May 3).

The ballot paper count started at Arun Leisure Centre in Felpham Way just after 11.30 this morning, after voters took to the polls yesterday (Thursday).

The results have started to come in as of 2pm, with all 54 seats up for election.

See also: Conservatives lose overall majority on Arun District Council in historic local elections

RESULTS:

BEACH WARD:

Daniel Purchese (LD) 833

James Walsh (LD) 945

Turnout: 37.99%

ALDWICK EAST:

Hugh Coster (Independent) 1086

Anthony Dixon (Independent) 1089

Turnout: 43.58%

YAPTON

Henry Jones (LD) 550

Amanda Worne (LD) 800

Turnout: 30.98%

BROOKFIELD:

Christopher Blanchard-Cooper (LD) 1376

Billy Blanchard-Cooper(LD) 1401

Turnout: 28.53%

FELPHAM EAST:

David Edwards (Conservative) 698

Paul English (Conservative) 725

Turnout: 25.95%

HOTHAM:

Jeanette Chapman (LD) 340

Steve Goodheart (Independent) 415

Turnout: 26.65%

ALDWICK WEST:

Claire Needs (LD) 595

Martin Smith (LD) 722

Turnout: 36.11%

FELPHAM WEST:

Gillian Madeley (Conservative) 747

Elaine Stainton (Conservative) 693

Turnout: 28.38%

RUSTINGTON WEST:

Jamie Bennett (LD) 1226

Pauline Gregory (LD) 1281

William Tilbrook (LD) 1128

Turnout: 37.14%

ARUNDEL AND WALBERTON:

Faye Catterson (Green Party) 884

Steven Dendle (Conservative) 1088

Grant Roberts (Conservative) 923

Turnout: 34.61%

MIDDLETON-ON-SEA:

Shirley Haywood (Independent) 637

Jacqueline Pendleton (Conservative) 643

Turnout: 35.84%

ANGMERING AND FINDON:

Paul Bicknell (Conservative) 1405

Michael Clayden (Conservative) 1168

Andrew Cooper (Conservative) Party 1177

Turnout: 32.00%

COURTWICK WITH TODDINGTON:

June Caffyn (Conservative) 645

Michael Northeast (Conservative) 631

Victoria Rhodes (Conservative)586

Turnout: 22.19%

BARNHAM:

John Charles (Conservative) 753

Christopher Hughes (Conservative) 932

Isabel Thurston (Green Party) 822

Turnout: 28.93%

EAST PRESTON:

Richard Bower (Conservative) 1524

Terence Chapman (Conservative) 1528

Paul Kelly (Conservative) 1443

Turnout: 34.71%

FERRING:

Roger Elkins (Conservative) 1070

Colin Oliver-Redgate (Conservative) 1069

Turnout: 38.98%

RUSTINGTON EAST:

Alison Cooper (Conservative) 975

Shaun Gunner (Conservative) 861

Turnout: 35.85%

ORCHARD

Francis Oppler (LD) 501

Samantha Staniforth (LD) 381

Turnout: 24.06%

BERSTED

Kenton Batley (LD) 760

Martin Lury (LD) 704

Gillian Yeates (LD) 742

MARINE

James Brooks (Independent) 684

Matthew Stanley (LD) 429

Turnout: 23.98%

PEVENSEY

Sandra Daniells (Independent) 403

Inna Erskine (LD) 396

Turnout: 25.07%

RIVER

Tracey Baker (LD) 912

Ian Buckland (LD) 962

Emily Seex (LD) 821

Turnout: 31.94%

PAGHAM (Final ward)

June Hamilton (Independent) 1257

David Huntley (Independent) 1438

Turnout: 45.27%