Rose and Sweet Pea Show survives storms - just!

Barry Bezants won the J.F. Passmore Cup for best pot plant
Barry Bezants won the J.F. Passmore Cup for best pot plant
0
Have your say

Storms nearly defeated growers as they prepared for Rustington Horticultural Association’s Rose and Sweet Pea Show.

The show went ahead at the Woodland Centre on Saturday but the number of entries was considerably reduced compared to previous years.

Fred Spanton won best exhibit in classes for growers of less than 50 sweet pea plants

Fred Spanton won best exhibit in classes for growers of less than 50 sweet pea plants

Show secretary Alison Valentini said: “For the first time that I can recall, the storms wreaked havoc enough to almost, but not quite, defeat the rose and sweet pea exhibitors.

“Nonetheless, the main hall of the Woodland Centre was still a riot of colour and the scent of sweet peas was noticeable as you walked in.”

Strawberries, however, have been a bumper crop this year and the fruit classes were well supported.

Indoor grown pot plants were unaffected by the weather, so there were some spectacular flowering and foliage examples on show.

Sweet pea plants that survived the storms

Sweet pea plants that survived the storms

The photography classes gave the judge plenty to ponder over and, as always, the home-made cakes were an attraction.

Alison added: “Many visitors lingered to savour the culinary naughties while admiring the skills of the floral art competitors.”

Cup winners were:-

Tony Welch – RHA Sweet Pea Cup for most points in sweet pea classes, Dave Sanders Memorial Cup for best exhibit sweet peas, RHA Rose Cup for most points in rose classes, and National Sweet Pea Society Bronze Medal for best vase of sweet peas.

The scene in the main hall at the Woodland Centre

The scene in the main hall at the Woodland Centre

Barry Bezants – RHA Glass Goblet for best exhibit in horticultural classes, J.F. Passmore Cup for best pot plant, Wally Barnes Cup for most points in flowers, vegetable and fruit classes, and certificate for best vegetable exhibit.

Jenny Starns – Eric Norrell Rose Cup for best exhibit roses.

Eric Norrell – Tom Lloyd Memorial Plate for best yellow rose.

Sylvia Hesling – certificate for best floral art exhibit.

Christine Fry – certificate for most points in vegetable classes.

David Donovan – certificate for most points in fruit classes.

Fred Spanton – best exhibit in classes for growers of less than 50 sweet pea plants.

Other first prize winners:-

Krishnan Davidson, Jeffrey Haine, Valerie Narayanaswamy, Kathy Oldfield, Mavis Potten, Carol Spanton, Alison Valentini, Claudio Valentini, Anne Adams.